Hayır Lokması

Faydalı Bilgiler
Lokma Dağıtmak

Çok eski bir tarihe sahip olan lokma un, şeker, maya, tuz ve su gibi besin maddelerinin karıştırılarak hamur haline getirilmesi sonucunda oluşmakta ve şekillendirilip, kızgın yağda kızartılması ardından lokma ustalarının hazırladığı şerbet içine atılıp hazır hale getirilmektedir. Son derece lezzetli olan lokma tatlısı genellikle hayır işlerinde dağıtılır ve çoğu zaman şehir merkezlerinde Lokma Dağıtmak için özel dizayn edilmiş araçlara rastlanılır. Bugün önemli bir işinizin hayır ile sonuçlanması için hayır lokması dağıtabilir, insanların size dua etmesini sağlayabilirsiniz. Sadece bulunduğunuz bölgede değil istediğiniz her bölgede dağıtımın gerçekleşmesini talep edebilir, dilerseniz birden fazla noktada belli adetler doğrultusunda dağıtılmasını da isteyebilirsiniz. Çoğu kişi bir yakını vefat ettiğinde merhumun ruhu içinde Lokma döktürür ve insanların ağzı tatlanırken bir yandan da hayır işlemiş olur. Sizlerde gerek gördüğünüz her durum için hayır lokması dağıtabilir ve işlerinizin hayırla sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.
  Yazının Devamı

Hayır Lokması Fiyatları

Bilindiği üzere hayır işleri hem maddi, hem manevi, hem de ikram olarak yapılmaktadır. Toplu yemek ziyafetlerinin yanında en alışılmış olan lezzet ise kuşkusuz ki lokma dökmektir diyebiliriz. Lokma geçmişten günümüze kadar gelen en tatlı ve en beğenilen lezzetlerden bir olduğu için evlerimizde dahi yapabildiğimiz görülmektedir. Yani annelerimizin bizleri büyüttüğü ve bazı özel günlerde hazırlayarak dağıtmakta olduğu lokmanın manevi bir değeri bulunmaktadır. Geçmişi Osmanlı dönemine dayandığı için sevindirici veya üzüntü verici olayların, durumların ve gelişmelerin sonucunda karşılık beklemeksizin pişirilerek tanıdık veya tanımadık her kesimden insana dağıtılmasıyla anılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre geleneği bozulmadan gelebilmeyi başarmış olması ile birlikte Lokma tarifinin de değiştirilmediği görülmektedir.
  Yazının Devamı

300 Kişilik Lokma Fiyatı İstanbul

Ülkemizde ve tüm dünya genelinde namını duyurmuş ve damaklarımıza lezzet olmuş en orijinal tatlardan bir tanesi de kuşkusuz ki lokmadır diyebiliriz. Lokma geleneksel bir tatlımız olmasından ötürü özellikle de örf adetlerimizin bir parçası olarak yediden yetmişe kadar her kesin gönlünde taht kurmaktadır. Yani sofralarımızda olduğu kadar bir de sokaklarda atıştırmalık olarak satılarak sıcak bir şekilde servis edilmektedir. Çok güzel bir konuya değinecek olursak evet gerçekten de sıcak bir şekilde pişirilerek sıcak bir şekilde tüketilmesi de en önemli kurallarından biridir. Günümüzde iki şekilde Lokma yapılarak bazen yuvarlak toplar halinde, bazen de ortası delik halka şeklinde karşımıza çıktığını da görmekteyiz....

  Yazının Devamı

Lokma Döktürme Fiyatları

Yaşamış olduğumuz ortam ve örf âdetimize göre dünümüzde gelenek haline gelen lokma döktürme aslında eski yıllarda Osmanlı döneminden kalma bir gelenektir. Her evde beğenilerek yenen ve ikram edilen bu tatlımız yeri geldiğinde toplu davetlerimizde de kaçınılmadan misafirlere ikram edilir. Büyüklerimizden görerek öğrendiğimiz ve yeri geldiğinde hayır için dağıttığımız lokmalar için lokma döktürme fiyatları sipariş vereceğiniz lokma markasına göre değişmektedir...

  Yazının Devamı

Seyyar Lokmacı

Lokma tatlısı denilince akla ilk gelen kesinlikle güzel bir haber alınmasından ve hayırlı bir işin hallolmasından sonra, kutlamak amaçlı yapılarak ev haline ve komşulara ikram edilen bir tatlı olmasıdır. Gelenek haline gelmesinin temel kaynağı ise Osmanlı zamanında yapılıyor olması ve gerçek Türk tatlısı oluşundan kaynaklanır. Sevinçlerin ve üzüntülerin ikramı olan lokma tatlısı evlerin dışında bir de ticari alanda faaliyet gösteren bir meslek haline gelmiştir.

  Yazının Devamı

Lokma Döktürmek

Lokma, genel olarak şerbetli tatlılar grubunda yer alan bir tatlı çeşididir. Ancak lokma tüketimi sadece şerbetli değil aynı zamanda şerbetsiz olarak da yapılmaktadır. Bu nedenle iki çeşit lokma türü olduğunu söyleyebiliriz.

  Yazının Devamı

Lokmacı Fiyatları

Lokma döktürmek eskiden beri kültürümüz içerisinde yer alan bir gelenektir. Osmanlı saraylarından beri tüketilen lokma tatlısı, hem kötü günlerin geçmesi hem de iyi günlerde şükran amaçlı olarak dağıtılmaktadır. Lokma döktürmenin temel amacı olarak hayır işlemek gösterilebilir.

  Yazının Devamı

Lokma Siparişi İstanbul

Hayır lokması geçmişten günümüze kadar ulaşmış nadir ve güzel geleneklerimizdendir. Birlik ve beraberliğin mesajını veren, başarılı bir olayın ardından ve ya üzüntülü bir olayın ardından ilk aklımıza gelen herkesten hayır duası almak için hayır lokması döktürmektir.

  Yazının Devamı

İstanbulda Lokma Döktürmek

Lokma döktürme kuşaktan kuşağa aktarılan günümüze kadar ulaşmış hoşgörülü temelinde ikram niyeti yatan örf ve geleneklerimizdendir. Lokma döktürmenin öncelikli amacı hayır yapmaktır. Genelde yakınlarının ölüm yıl dönümünde lokma döktürerek sevdikleri tarafından hayır duası almak, sünnet töreni,düğün törenlerinde, sevdiğimiz insanlar sağlıklarına kavuştuklarında, cami önlerinde,kalabalık caddelerde, sevinçli bir haber aldığımızda lokma döktürülür.

  Yazının Devamı